foto1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu

Capgemini

Kolejna dawka wrażeń z Capgemini ... tym razem uczniów kl. 1fsp, którzy w piątek gościli w siedzibie firmy przy ul. Wrocławskiej. Nasi uczniowie byli pozytywnie zaskoczeni ciepłym przyjęciem. W programie czekała na nich prezentacja o firmie, office tour, spotkanie z team managerami oraz praca u boku pracowników na poszczególnych stanowiskach, co wzbudziło najwięcej emocji. Z sentymentem przeprowadziła również swoją część spotkania pani Monika Gwóźdź, absolwentka naszego liceum, która opowiadała o swojej prawie już dwuletniej „przygodzie” z Capgemini; o możliwościach rozwoju w firmie oraz o tym wszystkim, co zachęca do podjęcia pracy w „Capie”.

Capgemini
Poniżej relacje uczniów oraz zdjęcia z wizyty:
-„Die Firma Capgemini hat uns gefahlen, weil die Atmosphäre super war. Die Arbeiter waren sehr lustig und sympathisch. '' - Paulina und Klaudia
-''Die Leute in der Firma lachen sehr viel und haben viel Spaß.'' - Wiktoria
-''Es gefiel mir, dass wir viel über die Arbeit in Capgemini erfahren könnten.'' - Natalia
-''Das Treffen war meiner Meinung nach interessant und sehr gut organisiert ...'' - Paulina
-''Es gab sehr gutes Essen.''
-''Es war toll. Man beantwortete alle unsere Fragen.'' - Emilia
-''Die Leute waren nett.'' - E. P.
-''Es waren dort sehr freundliche und offene Menschen. Außer der Arbeit haben sie viel Spaß und es herrscht eine tolle Stimmung.'' - Viktoria

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA SZKOLNYM FB

W dniu 16 stycznia 2018 r. w opolskim Ratuszu została podpisana umowa o współpracy pomiędzy firmą Capgemini Polska Sp. z o.o. reprezentowaną przez Marcina Nowaka – Dyrektora Zarządzającego Infrastructure Services Eastern Europe a Miastem Opole reprezentowanym przez Arkadiusza Wiśniewskiego – Prezydenta Miasta Opola.
 
Umowa ta dotyczy współdziałania w zakresie dalszego tworzenia w Publicznym Licem Ogólnokształcącym Nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu (w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr I) klasy o profilu biznesowym pod Patronatem Firmy nakierowanej na nabywanie przez uczniów kompetencji z zakresu szeroko rozumianego sektora usług wspólnych.
 
Takie klasy działające pod Patronatem Firmy funkcjonują w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr I od trzech lat. We współpracy z Pracownikami Firmy Capgemini zostały utworzone przez nauczycieli programy dla przedmiotów uzupełniających takich jak język niemiecki zawodowy i informatyka użytkowa. Niezwykle istotne w obszarze kształcenia młodego człowieka jest dostarczanie wiedzy na temat współczesnego rynku pracy oraz wyposażanie w konkretne kompetencje, które stają się dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy. Dlatego też uczniowie Liceum Nr I wybierający klasę pod patronatem Firmy Capgemini regularnie uczestniczą w Dniach Otwartych oraz zajęciach warsztatowych, które są organizowane przez Pracowników Firmy zarówno w szkole, jak i na terenie Firmy. Nabywają w ten sposób konkretnych umiejętności z zakresu kompetencji zawodowych. Mają możliwość poznania szczegółów pracy m.in. Asystenta ds. Wsparcia Technicznego Klienta Niemieckojęzycznego.
 
Ważnym momentem w dotychczasowej współpracy było umożliwienie podczas minionych wakacji realizacji miesięcznego stażu dwóm uczennicom z klasy pod Patronatem Firmy. Wszystkie formy współpracy pomiędzy Firmą i klasą pod jej Patronatem w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr I w Opolu są istotne z punktu widzenia przygotowania do wejścia na rynek pracy oraz potencjalnego zatrudnienia w Firmie.
 
Capgemini 2 29.01art Capgemini 29.01 art

Warsztaty, które odbyły się 1 grudnia w budynku głównym Filologii Germańskiej, to kolejny punkt realizacji założeń umowy o współpracy z Capgemini.

Uniwersytet Opolski, podobnie capgemini uo 2016 XIIartjak nasze Liceum, kształci potencjalnych pracowników firmy. Stąd też pomysł, aby nasi pierwszoklasiści, już na etapie szkoły średniej, poszerzali kompetencje językowe oraz zawodowe właśnie na opolskiej uczelni.

Czwartkowe zajęcia były bardzo dobrze przygotowane, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Studenci Pani mgr K. Gabryel przygotowali dla licealistów ciekawe zadania o tematyce biznesowej. Uczniowie w grupach oraz parach uzupełniali luki w tekstach użytkowych, tworzyli synonimy, nazywali zawody męskie i żeńskie, wszystko to w języku niemieckim oczywiście. Ponadto pisali życiorysy, przygotowywali i prowadzili rozmowy kwalifikacyjne oraz redagowali teksty reklamacji. Poznali też tajniki spotkań biznesowych oraz wskazówki, jak takie spotkania organizować.

Na zakończenie wzięli udział w podsumowującym quizie z wykorzystaniem telefonów komórkowych i strony internetowej „kahott.it”, co wzbudziło ogólne zainteresowanie i pozytywne emocje.

         Zdaniem licealistów warsztaty były bardzo ciekawe i można było się sporo nauczyć!

Pani mgr Gabryel zaprosiła nas na kolejne zajęcia w marcu, z których z pewnością skorzystamy!

      Capgemini 29 XI 2016art To temat przewodni warsztatów, które odbyły się w ubiegły wtorek w naszej szkole. Na czwartej i piątej lekcji, w sali kopernikowskiej, uczniowie klasy 1f uczący się języka niemieckiego oraz chętne osoby z klas 1e, 1d, 1b i 1a, spotkały się z Panią Nikolą Szywalską, która przygotowała kolejną dawkę informacji o firmie patronackiej Capgemini.
       W pierwszej części spotkania uczniowie poznali konkretne informacje o tym, czym zajmuje się opolski oddział firmy, na jakich stanowiskach można pracować w Opolu oraz co należy do obowiązków pracowników: Asystenta do spraw wsparcia klientów, Specjalisty do spraw wsparcia technicznego, Quality Managera, Team Managera, Incident Menagera czy też Problem Managera. Prowadząca skupiła się głównie na pierwszym szczeblu kariery, czyli zadaniach asystenta, do których należą: redagowanie maili i prowadzenie rozmów z klientami, otwieranie zleceń, pisanie skarg i zażaleń, oddzwanianie do klientów, rozwiązywanie problemów lub zwracanie się do działu technicznego z zapytaniami o najlepsze rozwiązania zaistniałych trudności.
       Po przerwie zebrani uczniowie aktywnie szlifowali swoje kompetencje z języka niemieckiego. Na początek mieli za zadanie - w trakcie czytania przez prowadzącą tekstu Was mache ich in meiner Arbeit? - podkreślić słowa związane z biznesem. Następnie gromadzili i tłumaczyli słownictwo związane z pracą i zawodem. Następnie przeszli do pracy w grupach, mianowicie do przygotowania i odegrania scenek w urzędzie pracy, gdzie urzędnik pytał osobę o: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, gdzie osoba już pracowała i jak długo, czym się interesuje oraz na jakim stanowisku chciałaby pracować. Całość w języku niemieckim oczywiście (!), z czym sobie zresztą pierwszoklasiści świetnie poradzili.
Całe spotkanie przebiegło w miłej, przyjemnej oraz twórczej atmosferze.
Następne spotkanie zaplanowano na luty 2017r., jednak już dziś serdecznie zapraszamy!!!
Szkolny koordynator współpracy z Capgemini  
                                                                                                                       mgr J. Kruk

W piątek 30 września uczniowie klasy 1f z wychowawcami, w ramach zorganizowanych Dni Otwartych, odwiedzili siedzibę firmy Capgemini przy CH capgemini2X2016 2„Karolinka”.Jak stwierdziła jedna z uczestniczek "To był bardzo udany dzień! Firma robi spore wrażenie."

Licealiści mieli możliwość osobiście zobaczyć, jak pracuje się w opolskim oddziale firmy.

Po oficjalnym przyjęciu udali się do sali konferencyjnej, gdzie już wszystkim znana Pani Gabriela Plencler-Borecka, przedstawiła harmonogram wizyty. Na początek „słów kilka o nas”, czyli krótka prezentacja firmy Capgemini. Uczniowie poznali różne szczegóły z historii powstania firmy oraz kilka ciekawostek, między innymi co symbolizuje „pik” w logo Capgemini. W trakcie wystąpienia Pani Boreckiej pierwszoklasiści pracowali również w zespołach. Pod presją czasu musieli udzielić odpowiedzi na pytania typu „Co to jest dress code, outsourcing lub deadline?”, z czym sobie zresztą świetnie poradzili.

Po informacjach wstępnych i lawinie pytań ze strony naszych uczniów przyszedł czas na konkrety. Trzech pracowników firmy opowiedziało o „swojej przygodzie” z Capgemini.     W bardzo przyjaznej i swobodnej atmosferze Panowie przedstawili ścieżki własnej kariery zawodowej - kiedy rozpoczęli pracę, jak długo pracują w firmie, czym zajmują się na co dzień oraz jakie korzyści niesie za sobą praca w Capgemini. Kilkakrotnie padło również stwierdzenie: „ … w firmie kładziemy nacisk na znajomość języków, wszystko inne da się wyuczyć…!” – dając tym samym młodzieży do zrozumienia, jak ważna jest znajomość języków obcych, a w naszym regionie w szczególności języka niemieckiego i angielskiego.

Kolejnym punktem programu było „zwiedzanie” firmy. Uczniowie mogli zobaczyć, na czym polega obsługa konsultingowa klientów niemieckojęzycznych, jak wygląda miejsce pracy konsultanta, co należy do jego obowiązków itp. Cennych wskazówek udzielili grupie również inni pracownicy, którzy bardzo ciepło i serdecznie przyjęli naszych uczniów. Na zakończenie pierwszoklasiści wrócili do sali, gdzie miało miejsce podsumowanie całej wizyty.

Pani Borecka podziękowała za miło spędzony czas i zapowiedziała, że było to pierwsze spotkanie w firmie i z pewnością nie ostatnie. Tak więc dziękujemy i czekamy na kolejne!

     6 września w Sali Kopernikowskiej naszej szkoły miało miejsce spotkanie przedstawicielki firmy Capgemini, Pani Gabrieli Plencler–Boreckiej z rodzicami i capgemini22uczniami klasy patronackiej 1„f” naszego liceum. Oprócz zaproszonych gości obecna była również dyrekcja naszej szkoły, Pani Zofia Godlewska, oraz nauczyciele uczący w tejże klasie języka niemieckiego ukierunkowanego zawodowo i informatyki zawodowej.
     W trakcie spotkania, zarówno Pani Borecka, jak i Pani dyrektor Z. Godlewska, przekazały zgromadzonym osobom szczegóły dotyczące zawartej umowy oraz korzyści z niej wynikające dla obu stron. Obie Panie starały się rozwiać wszelkie wątpliwości uczniów i rodziców dotyczące nauki pod patronatem firmy. Ponadto poruszyły temat rynku pracy, dynamiki jego rozwoju oraz perspektyw dla młodych ludzi na przyszłość. W tym kontekście podkreślały, jak ważna jest dla współczesnego pracodawcy znajomość u pracownika języków obcych, a w naszym regionie, z racji sąsiedztwa i kontaktów szczególnie języka niemieckiego, posiadanie konkretnej wiedzy informatycznej, jak również tzw. kompetencji „miękkich” i interpersonalnych, pozwalających na efektywną i satysfakcjonującą pracę w każdym zespole. Zdaniem prowadzących to właśnie nauka w klasie patronackiej Capgemini stwarza młodym ludziom naszego liceum możliwość rozwoju w tych kierunkach.  
     Dlatego też w trakcie roku szkolnego, jak deklarowała Pani Plencler-Borecka, uczniowie 1„f”oprócz zajęć w szkole, będą uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach prowadzonych przez pracowników firmy Capgemini. Ponadto wybiorą się do siedziby firmy, aby zobaczyć, jak wygląda praca w niej, a najlepsi będą mogli zawalczyć o płatny staż w firmie.
    Wszystkim zainteresowanym dziękujemy za przybycie, a uczniom 1„f” życzymy dużo satysfakcji z nauki w wybranej klasie.
Szkolny koordynator ds. współpracy z firmą Capgemini, mgr J. Kruk

1-IMG_20160906_160136.jpg

Dnia 6 września miała miejsce uroczysta inauguracja

Klasy Patronackiej Capgemini.

Podczas spotkania z rodzicami i uczniami przedstawiciel firmy, Pani Gabriela Plencler - Borecka - specjalista ds. employer brandingu, przedstawiła profil działalności firmy i założenia współpracy. 

Pierwszymi wymiernymi efektami dla uczniów jest większa ilość zajęć z języka niemieckiego i informatyki. Dzięki wzmocnieniu wiedzy i kompetencji miękkich absolwenci klasy będą osiągać sukcesy na trudnym rynku pracy w Polsce.

Z początkiem nowego roku szkolnego naukę w naszej szkole rozpoczną uczniowie klasy IF, objętej patronatem firmy Capgemini.

O tym pierwszym w Opolu połączeniu nauki i biznesu na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej rozmawiano w czwartek 25 sierpnia 2016 r. podczas zorganizowanej w opolskim Ratuszu konferencji prasowej, w której uczestniczyli :

Wiceprezydent Miasta Opola – p. M. Wujec ;

Dyrektor Zarządzający firmy Capgemini – p. M. Nowak;

Naczelni Wydziału Oświaty – p. I. Koszyk;

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr I w Opolu – Z. Godlewska.

Szerzej o konferencji prasowej :

http://opole.tvp.pl/26689967/klasa-patronacka

http://doxa.fm/slider/wspolpraca-nauki-z-biznesem/

http://radio.opole.pl/103,168104,biznes-partnerem-nauki-klasa-capgemini-w-opolu

http://www.24opole.pl/21664,W_I_LO_rusza_klasa_pod_patronatem_firmy_Capgemini,wiadomosc.html

http://www.nto.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/capgemini-ma-w-opolu-klase-patronacka-wideo,10553758/

http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,20599550,stawiaja-na-informatyke-i-jezyk-niemiecki-klasa-patronacka.html#BoxLokOpoLink

                                                                                                                                 

Capgemini logo 2

Kolejne spotkanie z firmą Capgemini za nami. 25 lutego grupa maturzystów z klas 3c i 3e wzięła udział w warsztatach pt. „Wyższy poziom kariery – jak się do tego przygotować”. Zajęcia poprowadziła, znana nam już, Pani Gabriela Plencler- Borecka.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się od prezentacji firmy, a głównie opolskiego oddziału Capgemini, oraz przybliżenia uczniom pojęcia outsourcingu, którym firma się zajmuje.

DSC01739

W drugiej, warsztatowej części prowadząca skupiła się na: celach zawodowych młodych ludzi, rynku pracy, poruszaniu się po nim oraz na procesie rekrutacyjnym. Uczestnicy pracowali w grupach, dzielili się swoją wiedzą, wymieniali poglądy, doświadczenia oraz dyskutowali na temat przyszłej ścieżki zawodowej. Próbowali odpowiedzieć na pytania: Co lubią robić i jak planują wykorzystać swoje zainteresowania w przyszłości? Jakie studia chcieliby podjąć? Gdzie i na jakim stanowisku pracować? W kontekście powyższych pytań i przemyśleń Pani Borecka przybliżyła maturzystom obecną sytuację na rynku pracy. Wspólnie z grupą analizowała wykresy - stopy bezrobocia w mieście oraz w województwie opolskim, śląskim i dolnośląskim. Uczniowie otrzymali zadanie, aby podzielić zawody na rynku pracy na tzw. nadwyżkowe i deficytowe. Po nim dyskutowali o tym, kto jest poszukiwany przez przedsiębiorców, a kto raczej pracy nie znajdzie oraz jakie kompetencje i predyspozycje powinien posiadać przyszły pracownik. Uczniowie przedstawili również swoje oczekiwania wobec pracodawców i skonfrontowali je z rzeczywistością.

DSC01741

Po przerwie, korzystając ze zdobyczy technologii informatycznej, uczniowie poszukiwali portali z ofertami pracy. Rozmawiali, gdzie i w jaki sposób szukać ciekawych ofert oraz przeszli przez proces rekrutacyjny. Nauczyli się między innymi, jak unikać popełniania błędów, starając się o pracę. Poznali dokumenty aplikacyjne, wspólnie przeanalizowali schemat i nauczyli się poprawnie redagować CV. Dowiedzieli się, jak pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną i jakich pytań mogą się spodziewać ze strony potencjalnego pracodawcy.

DSC01742

Na koniec przyszedł czas na wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, odebranie certyfikatów uczestnictwa oraz podziękowanie prowadzącej gromkimi brawami .

Po takim przygotowaniu i dawce wiedzy rynek pracy stoi dla naszych maturzystów otworem, a ścieżka kariery zawodowej potoczy się z pewnością po ich myśli!

Capgemini logo 2

Informujemy, że zmianie uległa godzina rozpoczęcia warsztatów dla maturzystów w dniu 25 lutego 2016 r. (czwartek) w CNP przy ul. Powstańców Śląskich. Zamiast o godz. 9:00 spotkanie rozpocznie się o godz. 9:30 i potrwa do 12:30.

Capgemini logo 2

W ramach drugich już warsztatów prowadzonych przez firmę Capgemini nasi licealiści bliżej poznali specyfikę tejże firmy. Na początku spotkania Pani Gabriela Plencler-Borecka zaprezentowała swoje miejsce pracy. Wprowadzeniem był zabawny filmik z wypowiedziami i skojarzeniami dzieci pracowników firmy na temat pracy swoich rodziców. Po nim prowadząca przekazała solidną dawkę informacji o firmie Capgemini, między innymi: Czym się zajmuje? Na czym polega praca w firmie? Jacy pracownicy są poszukiwani na rynku pracy?DSC01725

 

Ponadto Pani Borecka wymieniła korzyści wynikające ze znajomości języków obcych i pracy w firmie konsultingowej. Gorąco zachęcała uczniów do nauki j. niemieckiego i angielskiego oraz przedstawiła programy: „Klikaj po niemiecku”, „Ambasador” oraz „Program praktyk”, skierowane do nowych pracowników czy studentów zainteresowanych współpracą z firmą.

Po prezentacji druga prowadząca, Pani Nikola Szywalska przeszła do części praktycznej. Tutaj uczniowie wcielili się w role konsultantów do obsługi klientów niemieckojęzycznych. Poznali zwroty „biznesowe” stosowane do redagowania krótkich form wypowiedzi oraz prowadzenia rozmów telefonicznych. Wspólnie pisali maile, dokonywali korekty autentycznej korespondencji, a dla rozluźnienia zmierzyli się z „podchwytliwym” testem, sprawdzającym wiedzę oraz umiejętność kojarzenia faktów z rzeczywistości.DSC01726

 

Po krótkiej przerwie drugoklasiści redagowali list adresowany do klienta firmy Capgemini, który zwrócił się z prośbą o rozwiązanie zaistniałego problemu z aplikacją. Po ćwiczeniach w pisaniu przyszedł czas na rozmowy telefoniczne z klientem niemieckojęzycznym oraz tak zwanym „trudnym” klientem.

DSC01724

Pani Szywalska udzieliła uczestnikom ważnych wskazówek: jak prowadzić rozmowę, o co pytać, czego unikać czy jak dyplomatycznie zakończyć nieprzyjemną rozmowę. W dalszej części uczniowie poddawali analizie autentyczne rozmowy.

Na zakończenie prowadząca poprosiła uczniów o informację zwrotną na temat warsztatów oraz rozdała upominki i imienne certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu.

DSC01736

Relacja uczennicy z II warsztatów Capgemini

17.02.2016r. w Centrum Nauk Przyrodniczych odbyły się kolejne warsztaty firmy  Capgemini. Uczniowie zaangażowani we współpracę rozwijali swoje zdolności z języka niemieckiego. Dowiedzieliśmy się o pojęciach związanych z firmą oraz uczyliśmy się, jak pracować z klientem niemieckojęzycznym. Warsztaty przebiegały w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze. Zostaliśmy obdarowani drobnymi upominkami, a na zakończenie każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa.

 

Praktyki i staże w Capgemini

„Clickaj po niemiecku” - https://www.pl.capgemini.com/kariera/clickaj-po-niemiecku-program-rozwojowy-dla-osob-ze-znajomoscia-jezyka-niemieckiego

„Ambasador”- https://www.pl.capgemini.com/kariera/program-ambasador-capgemini

Program praktyk- https://www.pl.capgemini.com/kariera/program-platnych-praktyk-letnich

 

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.