foto1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu

Drodzy uczniowie opolskich liceów i szkół podstawowych, jeśli nauki przyrodnicze są Waszą pasją, interesujecie się bioróżnorodnością, przyrodą, ochroną środowiska to nasz konkurs wiedzy na temat gatunków roślin i zwierząt chronionych jest właśnie dla Was!

Już 17 marca 2021r. o godzinie 16.00 spotkamy się za pomocą platformy Quizizz z uczniami klas 4 – 8 szkół podstawowych, a godzinę później, czyli o 17.00, do rywalizacji staną uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych.

W kolejnym dniu, tj. 18.03.2021r. o godzinie 17.00 odbędzie się konkurs dla uczniów szkół średnich. Rywalizacja szkół średnich realizowana będzie także za pomocą platformy Quizizz.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz jego załącznikami, w których znajdziecie szczegóły dot. udziału, a także zakres materiału, który obejmować będą pytania konkursowe. 

Czekamy na Wasze zgłoszenia, które kierujcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 08.03.2021r.

Konkurs organizowany w ramach projektu Prowadzenie działań informacyjno - edukacyjnych pod nazwą „Ochrona BIO w Mieście Opolu” – bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 5 Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

baner

W szkole realizowane są zajęcia z programowania w oparciu o tworzoną przez liceum e-grę "Zagraj w BIO z LO". W chwili obecnej zajęcia odbywają się w formie zdalnej, w każdy poniedziałek, w godzinach od 15.05 do 17.05. Dysponujemy jeszcze kilkoma wolnymi miejscami, dlatego jeśli ktoś z Was chciałby sprobować swoich sił w programowaniu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 77 474 29 44 lub e-mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czekamy na Was!

Zrzut ekranu 17

Już w czwartek, 08.10.2020r., rozpoczynamy konferencję „Opolszczyzna i jej naturalne dziedzictwo”, która realizowana będzie w ramach projektu: Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych pod nazwą „Ochrona BIO w Mieście Opolu” – bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Konferencja kierowana jest m.in. do dyrektorów szkół, nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, pracowników organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Odbędzie się jako wydarzenie dwudniowe i w całości poświęcona zostanie ochronie różnorodności biologicznej. Pierwszego dnia prelegenci przybliżą uczestnikom kwestie znaczenia i ochrony bioróżnorodności oraz kształtowania postaw proekologicznych. Drugiego dnia uczestnicy wezmą udział w wizycie w Borach Niemodlińskich – atrakcji przyrodniczej Gminy Dąbrowa, która jest partnerem projektu – gdzie fizycznie zetkną się z zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji.

Program konferencji Opolszczyzna i jej naturalne dziedzictwo

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, rejestrując swój udział za pośrednictwem numeru telefonu 77 4742944 wew. 888.

Logo projektu prop.1 przeźroczyste tło

baner

 

Dziś zakończyła się pierwsza tura testów e-gry "Zagraj w BIO z LO" tworzonej w naszej szkole w ramach projektu poświęconego ochronie bioróżnorodności. Przez trzy dni jej funkcjonowanie sprawdziło łącznie ponad 170 osób! Dziękujemy za udział w zabawie uczniom i nauczycielom szkół z Naroka, Chróściny i Dąbrowy oraz naszego liceum!

Oto kilka opinii naszych testerów:

"Bardzo fajne gry interaktywne wewnątrz aplikacji."

"Rewelacja, prześlę znajomym informację o tej grze."

"Fajna gra, na pewno przyjadę jeszcze raz z rodzicami zagrać."

"Jest to zupełnie nowy sposób na przekazanie wiedzy o bioróżnorodności."

Pamiętajcie, że każdy z Was może przetestować nas samodzielnie korzystając z domeny zagrajwbiozlo.pl

Do zobaczenia na Bolko!

e gra 2 e gra 1 e gra

 

baner

Zakończyliśmy warsztaty malarskie „Maluj naturalnie” dla pierwszej grupy wiekowej. Teraz kolej na Was uczniowie PLO I! Pierwsze zajęcia rozpoczynają się w czwartek, 10 września, a spotykać się będziemy raz w tygodniu, we wrześniu i październiku. Czekamy na Was! Zapisy w pok. 100 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla zachęty, kilka prac wykonanych przez uczestników zajęć z poprzedniej grupy.

Technika: akwarela. Motyw przewodni: rośliny i zwierzęta Opolszczyzny.

Prowadzący: Aleksandra Maszestow

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

We wrześniu ruszają dla Was także warsztaty fotograficzne. Zapisy podobnie jak w przypadku warsztatów malarskich w pok. 100 lub za pośrednictwem podanego powyżej adresu e-mail.

 

1 1 2 2 3 3

4 4 6 6 5 5

7 7 8 8 9 9

baner

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu realizuje projekt unijny Prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych pod nazwą „Ochrona BIO w Mieście Opolu” – bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry współfinansowany ze środków europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który poświęcony jest wzmocnieniu świadomości mieszkańców Opola, zwłaszcza młodzieży, w zakresie bioróżnorodności oraz jej ochrony. W jego ramach w szkole odbywać się będą:  

- warsztaty biologiczno – chemiczne, czyli czterogodzinne spotkania poświęcone znaczeniu i sposobom ochrony bioróżnorodności biologicznej, które realizowane będą zarówno dla młodzieży (ostatnie klasy szkół podstawowych), jak i dorosłych (także rodziny z dziećmi). Spotkania dla młodzieży odbywać się będą w godzinach pobytu uczniów w szkole, spotkania dla dorosłych i rodzin z dziećmi odbywać się będą w soboty. Pierwsze zajęcia dla dorosłych planowane są już w sobotę, 26 września;

- zajęcia na łonie natury „Naturalna terapia” poświęcone rzadkim i chronionym roślinom żyjącym na Bolko, Pasiece i wzdłuż pasa Odry i ich właściwościom leczniczym, jadalnym, ale też trującym. Zajęcia odbywać się będą w godzinach pobytu młodzieży w szkole (przeznaczone dla ostatnich klas szkół podstawowych);

- warsztaty malarskie „Maluj naturalnie”, realizowane techniką akwareli i będące jedną z form artystycznych kampanii pod nazwa „LO nakręcone na BIO. Co może zrobić szkoła, aby chronić różnorodność biologiczną?”, prowadzone będą w dwóch grupach wiekowych, tj. młodzież oraz dorośli. Każda z grup odbędzie dwadzieścia godzin zajęć, które realizowane będą we wrześniu i październiku w grupie młodzieży oraz listopadzie i grudniu w grupie dorosłych, we wtorki lub czwartki, w godzinach od 17.00 do 19.30;

- warsztaty fotograficzne, których motywem przewodnim będą rośliny i zwierzęta żyjące na Bolko, Pasiece i wzdłuż pasa Odry. Łącznie zaplanowano trzydzieści godzin zajęć dla uczniów liceum. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu, grupa liczyć będzie osiem osób, a ich realizacja planowana jest w godzinach popołudniowych (przeznaczone dla uczniów PLOI);

- warsztaty teatralne w tym flash mob, których celem będzie zwrócenie uwagi mieszkańców Miasta Opola na problem ochrony bioróżnorodności. Zajęcia realizowane będą w grupie teatralnej oraz grupie flash mob, każda z grup liczyć będzie osiem osób, grupa teatralna realizować będzie łącznie sześćdziesiąt godzin, grupa flash mob czterdzieści godzin. Warsztaty prowadzone będą w godzinach popołudniowych (przeznaczone dla uczniów PLOI).

Zajęcia organizowane w ramach projektu są bezpłatne. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzone są zapisy, których dokonać można w pok. 100 PLO I, pod numerem telefonu 77 474 29 44 wew. 888 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pod tym numerem telefonu uzyskać można także szczegółowe informacje. Wszystkie zajęcia odbywać się będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz przestrzegając obostrzeń mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV 19.

Zajęcia BIO 4 Zajęcia BIO 2 Zajęcia BIO 3

baner

 

Już od września wracają warsztaty biologiczno - chemiczne realizowane w ramach projektu Prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych pod nazwą „Ochrona BIO w Mieście Opolu” – bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry.

Tematem przewodnim warsztatów będzie bioróżnorodność fauny i flory wzdłuż pasa Odry, a ich zadaniem zwrócenie uwagi na to, czym jest różnorodność biologiczna, jakie ma znaczenie, jak o nią dbać oraz jak chronić gatunki roślin i zwierząt zagrożone wyginięciem, zwłaszcza na obszarze wysp Bolko i Pasieka oraz pasa Odry.

Każdy z warsztatów trwać będzie cztery godziny i przeznaczony będzie dla dwudziestu osób, które podzielone zostaną na dziesięcioosobowe grupy przedmiotowe.

Warsztaty realizowane będą z młodzieżą tak naszego liceum, jak i młodzieżą ostatnich klas opolskich szkół podstawowych oraz szkół podstawowych Gminy Dąbrowa.

Zajęcia realizowane będą także z grupą osób dorosłych. Warsztaty dla dorosłych odbywać się będą w soboty, a pierwsze z nich zaplanowano na 26.09.2020r. (tego dnia odbędą się dwa warsztaty biologiczno – chemiczne).

Miejscem organizacji jest PLO I z siedzibą przy ul. Licealnej 3 w Opolu.

 

Zapraszamy do udziału!

Udział w warsztatach możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu, którego dokonać można za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 77 474 29 44 wew. 888.

baner

W lipcu rozpoczęły się warsztaty malarskie „Maluj naturalnie” realizowane w ramach projektu Prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych pod nazwą „Ochrona BIO w Mieście Opolu” – bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry i są one jedną z form artystycznych kampanii pod nazwą „LO nakręcone na BIO. Co może zrobić szkoła, aby chronić różnorodność biologiczną?”.

Warsztaty realizowane będą w trzech grupach – w wakacje spotykamy się z rodzinami z dziećmi, wrzesień i październik będą miesiącami przeznaczonymi dla młodzieży, a listopad i grudzień poświęcimy na poznawanie bioróżnorodności poprzez akwarelę w grupie osób dorosłych.

Udział w warsztatach możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu pod numerem telefonu 77 474 29 44 wew. 888 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty kolaż

 baner

Jednym z działań zaplanowanych do realizacji w projekcie Prowadzenie działań informacyjno - edukacyjnych pod nazwą "Ochrona BIO w Mieście Opolu" - bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry są warsztaty malarskie "Maluj naturalnie". Warsztaty prowadzone będą w trzech grupach, tj. dla rodzin z dziećmi, młodzieży oraz dorosłych. W każdej z grup będzie dwudziestu uczestników, którzy przepracują łącznie dwadzieścia godzin pod okiem specjalisty.

Zajęcia odbywać się będą w terminach:

lipiec - sierpień 2020r. - rodziny z dziećmi

wrzesień - październik 2020r. - młodzież

listopad - grudzień 2020r. - dorośli

Zajęcia realizowane będą tak na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach i przygotowane zostaną z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zasad bezpieczeństwa dla uczestników związanych z Covid 19. Każdy z uczestników otrzyma materiały do pracy. Zajęcia będą bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują na nie zapisy, których dokonać można pod numerem telefonu 77 474 29 44 wew. 888 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czekamy na Was, wystarczy jeden telefon lub e-mail!

Zachęcamy do udziału w pozostałych działaniach zaplanowanych do realizacji w ramach projektu - szczegółowe informacje znajdziecie na plakacie poniżej.

A3 BIO zajęcia 2a 002

baner

Szukając normalności w czasie pandemii Covid-19, przygotowujemy się do realizacji kolejnych zadań projektu: Prowadzenie działań informacyjno – edukacyjnych pod nazwą „Ochrona BIO w Mieście Opolu” – bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry. I choć, ze względu na wciąż obowiązujące nas wszystkich obostrzenia, nie jesteśmy w stanie określić dokładnych terminów, już dziś zapraszamy Was do udziału w:

1. Warsztatach malarskich „Maluj naturalnie” realizowanych w trzech grupach, tj.:

- rodziny z dziećmi (planowany termin: lipiec, sierpień)

- młodzież od 14 do 18 roku życia (planowany termin: wrzesień, październik),

- dorośli (planowany termin: listopad, grudzień).

2. Lekcjach pokazowych, czyli spotkaniach z nauczycielami naszego LO, którzy opowiedzą o bioróżnorodności i jej znaczeniu

(grupy do 25 osób, planowane terminy: październik, listopad 2020 i marzec, kwiecień, maj 2021)

3. Spotkaniach z mieszkańcami, czyli rozmowy w 10 osobowych grupach, poświęcone ochronie roślin i zwierząt żyjących na wyspach Bolko i Pasiece oraz wzdłuż pasa Odry; metodom prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób wzmacniający i chroniący bioróżnorodność; właściwościom roślin i ich wykorzystaniu w życiu codziennym (planowane terminy: listopad, grudzień 2020 i marzec, maj, październik 2021)

4. Warsztatach biologiczno – chemicznych, czyli czterogodzinnych spotkaniach dla osób dorosłych oraz uczniów ostatnich klas opolskich szkół podstawowych, poświęconych poznawaniu znaczenia i sposobów ochrony bioróżnorodności biologicznej (do 20 osób w grupie, dwie godziny lekcyjne chemii i dwie godziny lekcyjne biologii, terminy: od wrzesień 2020 do październik 2021),

5. Zajęciach na łonie natury „Naturalna terapia” przeznaczonych dla uczniów ostatnich klas opolskich szkół podstawowych, poświęconych rzadkim i chronionym roślinom żyjącym na Bolko, Pasiece i wzdłuż pasa Odry i ich właściwościom leczniczym, jadalnym, ale też trującym (planowane terminy: wrzesień, październik 2020 i kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień 2021).

Zajęcia realizowane będą nieodpłatnie i są ogólnodostępne, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc w grupach prowadzone są zapisy, których dokonać można pod numerem telefonu 77 474 29 44 wew. 888 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pod tym numerem telefonu uzyskać można także szczegółowe informacje dot. realizacji zajęć.

Ponadto, dla uczniów PLO I przygotowywane są zajęcia teatralne (grupa 8 osób, planowany termin: od września 2020), zajęcia mające na celu przygotowanie happeningu i flashmoba  (grupa 8 osób, planowany termin: od września 2020), warsztaty fotograficzne (grupa 10 osób, planowany termin: od września 2020).

Dbajcie o siebie i innych przestrzegając zaleceń, bo to pozwoli nam rozpocząć to, co zaplanowaliśmy. Czekamy na spotkania z Wami w PLO I!

 

W ramach projektu Prowadzenie działań informacyjno - edukacyjnych pod nazwą "Ochrona BIO w Mieście Opolu" - bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry, w naszej szkole powstaje gra edukacyjna Zagraj w BIO z LO - w wersji dla młodzieży szkół podstawowych oraz w wersji dla młodzieży szkół średnich. Zadaniem aplikacji, którą dla Was tworzymy jest zwiększenie Waszej świadomości na temat różnorodności biologicznej i jej znaczenia, gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem z uwzględnieniem obszaru Bolko, Pasieki i pasa Odry. Gra stanowi narzędzie, które pozwoli Wam utrwalić wiedzę w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, ale też rozwinie Wasze umiejętności w czytaniu mapy oraz odnajdowaniu się w terenie.     

Koronawirus mocno nas wszystkich ograniczył i niestety nie mogliśmy przeprowadzić z Wami testów tworzonej gry w terenie (nadrobimy, jak będzie to bezpieczne, dbajmy o zdrowie!), jednak nas nie zatrzymał. Właśnie zakończyły się prace nad jej pierwszą wersją i została ona udostępniona w domenie zagrajwbiozlo.pl Każdy z Was może ją pobrać bezpośrednio za pomocą swojego smartfona lub desktopa. Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą propozycją Zagraj w BIO z LO w pierwszej wersji, w tej chwili wirtualnie, zachęcając Was jednocześnie do pozostania w domach, zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa i przestrzegania nałożonych na nas obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Testując grę pamiętajcie, że jest ona nadal tworzona i może zawierać błędy, dlatego jeśli znajdziecie coś, co działa nie w taki sposób, w jaki w Waszej opinii powinno, dajcie nam znać. Korzystajcie w tym celu z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Projekt Prowadzenie działań informacyjno - edukacyjnych pod nazwą "Ochrona BIO w Mieście Opolu" - bioróżnorodność Opolszczyzny wzdłuż pasa Odry to jednak nie tylko e-gra. W tej chwili zdalnie odbywają się warsztaty chemiczno - biologiczne, a jak tylko pozwoli na to sytuacja rozpoczniemy także warsztaty malarskie, fotograficzne i teatralne. Przygotujemy dla Was konkursy wiedzy, malarski i fotograficzny. Zorganizujemy spotkania, lekcje pokazowe i zajęcia na łonie natury. Część zajęć przeznaczona będzie tylko dla naszych uczniów, ale wiele naszych propozycji dostępnych będzie też dla uczniów szkół Miasta Opola oraz mieszkańców Opola (więcej informacji tutaj).

Czekamy cierpliwie na okienko dla naszych działań, a tymczasem testujcie Zagraj w BIO z LO wirtualnie w waszych domach i pozostańcie w zdrowiu.  

Zagraj w BIO z LO strona startowa gry 1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.