Projekt Kariera

Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu - projekt na lata 2014-2020

Projekt pt. „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, poddziałanie 9.2.1. Wsparcie kształcenia zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 -2020.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego wśród uczniów 5 szkół zawodowych oraz uczniów 7 opolskich liceów ogólnokształcących w mieście Opolu.

Działania projektu spowodują zwiększenie wśród uczniów kompetencji niezbędnych do potrzeb rynku pracy i zawodami deficytowymi w regionie. Celem projektu będzie również doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych nauczycieli kształcenia zawodowego poprzez udział w kursach zawodowych i studiach podyplomowych.

W ramach projektu uczniowie opolskich szkół wezmą udział w stażach zawodowych i praktykach zawodowych u pracodawców lub przedsiębiorców. Dodatkowo uczniowie zarówno liceów, jak i szkół zawodowych wezmą udział w kursach zawodowych i targach branżowych . W celu odzwierciedlenia rzeczywistych warunków pracy dla wskazanych zawodów zostanie utworzonych/doposażonych 7 pracowni dydaktycznych w szkołach zawodowych , które będą korespondować z prowadzonym przez szkoły kształceniem w zawodach: technik ochrony środowiska (z elementami edukacji pożarniczej), technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik fotografii i multimediów, technik teleinformatyk, zawodem plastyk z konserwacją mebli, dekoratorstwem, projektowaniem wzornictwa przemysłowego, ceramiką przemysłową.

Wsparciem zostaną również objęci nauczyciele prowadzący kształcenie zawodowe. Dla nauczycieli zaplanowano udział w kursach zawodowych i studiach podyplomowych w zakresie podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych.

W ramach projektu przewiduje się również wsparcie doradcze poprzez udział w targach branżowych dla uczniów klas I i kolejnych branżowych szkół zawodowych I-stopnia, którzy rozpoczynają naukę w zawodzie, najczęściej jako młodociani pracownicy. Natomiast w ramach kampanii świadomościowo -wdrożeniowej promującej kształcenie zawodowe w Opolu zaplanowano konkurs y, mające na celu promowanie podejmowania kształcenia w szkołach branżowych . Konkursy w szkołach będą ściśle powiązane z tematyką przygotowania uczniów klas I do wejścia w rolę pracownika. W ramach konkursów zaplanowano nagrody rzeczowe dla uczniów i szkół. Będzie to sprzęt IT i niezbędne materiały dydaktyczne, które będą mogły zostać wykorzystane w klasach I szkół zawodowych (branżowych) przez uczniów.

W celu upowszechniania kształcenia zawodowego zostanie zorganizowana konferencja metodyczno-zawodowa dla uczniów i nauczycieli szkół zawodowych oraz ósmych klas szkół podstawowych. Po konferencji zostanie wydana publikacja zawierająca charakterystykę zawodów deficytowych, scenariusze zajęć zawodowych, nowości IT oraz prognozy kształcenia zawodowego w kolejnych latach.

Wymiana polsko-francuska LO 1 Opole.

Języki obce, biznes, wojsko – to priorytety opolskiej Jedynki!

NTO.pl

Twoja Kariera – kolejne wydanie dodatku do NTO. W tym numerze informacje o naszej tegorocznej absolwentce – Julii Łyjak. O chińskich pasjach Julii pisaliśmy niedawno na naszej stronie – teraz możemy przeczytać w prasie. Julia właśnie skończyła zdawać maturę – życzymy Jej spełnienia marzeń, związanych z dalekowschodnimi inspiracjami! Zaglądajcie też na stronę projektową: BUDOWANIE KARIERY ZAWODOWEJ

TWOJA KARIERA – STRONA 1    STRONA 2    STRONA 3    STRONA 4 (JULIA)

Kolejny numer dodatku do NTO poświęcony jest niezwykłym talentom opolskich uczniów.

Miło nam ogłosić, że znalazła się w nim informacja o naszym absolwencie 2019 – Darku Kucharku.

Przeczytajcie też inne artykuły, dostępne w załączonych plikach.

STRONA 1  STRONA 2   STRONA 3    STRONA 4