odczynniki

W błędzie jest ten, kto uważa, że z substancjami chemicznymi spotykamy się tylko na lekcjach chemii w szkole. Wystarczy się rozejrzeć, żeby stwierdzić, że są wszędzie. Substancje te mają określony odczyn (kwaśny, zasadowy lub obojętny), o czym przekonali się uczniowie klasy II a i II b naszego gimnazjum. Wykorzystali w tym celu popularny wskaźnik, którym jest …. wywar z czerwonej kapusty.

Aby wyznaczyć odczyn badanej substancji, należy zbadać barwę wybranego wskaźnika w jej wodnym roztworze, a następnie porównać ją z barwą wskaźnika w roztworze kwasu i zasady. Prawda, że proste!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie można zobaczyć uczniów klasy II b w czasie wykonywania doświadczeń.