foto1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu

W środę 17.06.2015r gościliśmy w naszej szkole alpinistę- pana Macieja Stańczaka, który opowiedział nam o swojej wyprawie na Makalu, odbytej wraz z ósemką Maciej Stańczak naszym Gościem.pdf - Adobe Readerinnych uczestników (m.in. z Arturem Hajzerem) w 2011r. Celem tej wyprawy było zdobycie piątej co do wielkości góry świata, na granicy Nepalu i Tybetu, a odbyć się miała bez pomocy tragarzy i dodatkowego tlenu. Projekt ten został zorganizowany w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, w trudniejszym od letniego - jesiennym okresie.
Pan Maciej opowiadał o wszystkich przygotowaniach, jakie towarzyszą wyprawie - zarówno tych fizycznych jak i materialnych. Opowiadał o wszelkich przeciwnościach i barierach, jakie wraz z cała grupą, musiał pokonać podczas drogi na Makalu. Taka wyprawa to wyrzeczenie się wszelkich przyjemności, życie tylko wśród natury, a czasem nawet walka o przeżycie. Warto zaznaczyć, że przygotowanie do takiej wyprawy trwa latami, a sama realizacja i wspinaczka na szczyt kilka miesięcy. Uczestnicy żyją ze sobą cały czas, wspólnie podejmując działania, by razem wspiąć się na górę i zrealizować swoje plany. Wyprawa zmusza do walki ze swoimi słabościami, pozwala wzmacniać siebie pod każdym względem, uwidacznia słabe punktu, ale także przesuwa granicę ludzkich możliwości.
Panu Maciejowi dziękujemy za poświęcony czas, pokazanie niezwykłości historii zmagań z samym sobą, która wskazuje prawdziwy sens istnienia.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu