foto1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu

      Wyłonieni z ciemności – Żołnierze Wyklęci to temat konferencji naukowej, którą postanowiliśmy upamiętnić przypadające 1 marca Święto konferencja naukowa3Żołnierzy Wyklętych. Tę nietypową lekcję historii zorganizowała nasza szkoła, współpracując z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego.
      Podczas konferencji naukowej w roli prelegentów wystąpili: Naczelnik Delegatury IPN w Opolu prof. dr hab. Krzysztof Kawalec, Arkadiusz Karbowiak,  pracownicy Uniwersytetu Opolskiego - prof. dr hab. Krzysztof Tarka, dr Anna Gołębiowska i dr Marek Białokur. Wykładowcy przedstawili nam z różnych perspektyw tragiczne losy i zawiłą historię Żołnierzy Wyklętych.    Najmłodszymi spośród prelegentów byli uczniowie naszej szkoły, pierwszoklasiści – Julia Martuś i Filip Witola. Ich wystąpienie dotyczyło przedstawiania Wyklętych w różnych tekstach kultury. Nad przygotowaniem młodych mówców czuwała p. Anna Trzebuniak.
      Na wszystkich uczestnikach największe wrażenie zrobiło przedstawienie teatralne pt. Wyklęci, brawurowo odegrane przez uczniów naszego Koła Teatralnego. Autorką scenariusza i reżyserem była p. Iwona Tkacz. Spektakl przybliżył uczestnikom konferencji dramatyczne losy Danuty Siedzikówny, Witolda Pileckiego oraz Augusta Emila Fieldorfa. Teatr cieni, dojrzała gra młodych aktorów w połączeniu z przejmującymi wokalnymi występami naszych uczennic - Martyny Lasowskiej i Laury Tomali – to wszystko stworzyło niezwykły nastrój.
      Nad organizacją konferencji czuwała p. wicedyrektor, Beata Primke.
 
      Relacje z tego dużego przedsięwzięcia można było obejrzeć w wydaniu Kuriera Opolskiego, usłyszeć w Radiu Opole i Radiu Doxa oraz przeczytać na portalu 24opole.pl.
 
 
{youtube}ReVHEN8hkWE{/youtube}

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu