foto1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu

Mimozami jesień się zaczyna...
Jesień... przywodzi nam skojarzenia z polską, złotą jesienią, ale nie tylko.

     Dla nas Polaków jesień to okres wielu rocznic. Jedną z nich jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Od 96 lat możemy cieszyć się powrotem Polski na mapy Europy i świata.
   konkurs pieni2 1 W związku z narodowym Świętem Niepodległości po raz dwunasty odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr I w Opolu Konkurs Pieśni Patriotycznej, zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

     Repertuar wykonywanych utworów był bardzo różnorodny. W tym roku, w związku z siedemdziesiątą rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, pojawiły się utwory nawiązujące do tego tragicznego dla Polaków wydarzenia.

    Mieliśmy okazję wysłuchać piosenek, które promowały filmy poświęcone powstaniu warszawskiemu, między innymi utwór „Tyle nadziei, tyle miłości", który w oryginale wykonał duet - Sylwia Wiśniewska i Adam Nowak.
Były także prezentowane inne, niezwykle wzruszające pieśni, takie jak: „Warszawo ma", „Kronika', „Polskie kwiaty", „Miasto", „Być może"... Łącznie w konkursie wykonano 31 pieśni.  

konkurs pieni3    Niezwykłe uznanie ze strony jury i publiczności zdobyła wykonana przez Seweryna Jabłońskiego, ucznia Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, pieśń „Biało - czerwona jesień". Słowa pieśni napisał Seweryn Jabłoński, muzykę skomponował Seweryn Jabłoński i zaśpiewał utwór... również Seweryn Jabłoński. Wielkie brawa!
   Zmagania uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie:
Pani Daria Pakosz- instruktor muzyki Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu
Pani Beata Pałka- instruktor muzyki
Pani Magdalena Tempczyk- nauczyciel muzyki w Niepublicznej Szkole Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia

     

{youtube}hrtdaCQsH8o{/youtube}     

Wszystkim wykonawcom i nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu,

składamy serdeczne podziękowania.

Zdjęcia z uroczystości dostępne w galerii zdjęć.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu