Erasmus plus Write Your Future

Pierwsze warsztaty projektowe za nami. W ciągu dwóch dni warsztatowych (4-5 lutego 2020) mieliśmy przyjemność spotkać się i popracować twórczo z niezwykłymi osobami.

Pierwszy dzień i pierwsze spotkanie z panią Elżbietą Olak-Posadzką, anglistką z PLO nr V w Opolu i poetką, objęło rozmowy o twórczości poetyckiej naszej gościny, która właśnie wydała tomik wierszy Otulina. O pisaniu pamiętników i o tym jak pisać kreatywnie, jak zacząć pisać i kiedy skończyć, oraz jak wygląda poezja, która nie pojawia się w szkole.

Uczestnicy warsztatów pracowali na minimalistycznych wierszach E. E. Cummingsa, oraz na poezji opolskich twórców Jacka Podsiadły, Tomasza Różyckiego, Jacka Gutorowa i Kordiana Michalaka. Na zakończenie spotkania z panią Elżbietą Olak-Posadzką, powstały limeryki po polsku (przykłady limeryków Wisławy Szymborskiej) i po angielsku (przykłady twórców brytyjskich).

Kolejne zajęcia warsztatowe poprowadziła nasza ulubiona Amerykanka w Opolu – Julia Dickenson, stypendystka Fulbrighta, która, oprócz pracy na uniwersytecie, spędza wtorki na lekcjach angielskiego w naszej szkole, a popołudnia w Wojewódzkiej Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu, bezpłatnie prowadząc konwersatoria dla wszystkich chętnych. Julia zapoznała uczestników warsztatów z techniką blackout poems, a wiersze, które dzięki niej powstały wyraźnie wykazały niezwykłą błyskotliwość i kreatywność piszących.

Drugi dzień również obfitował w ciekawe wydarzenia. Pierwszy gość Rafał Włodarczyk, anglista, pracujący w PLO nr V, specjalizujący się w tłumaczeniach, poprowadził spotkanie o sonetach w poezji. Przedstawił sonety Petrarki i zapoznał uczestników z wybranymi sonetami Szekspira, które po roboczym przetłumaczeniu okazały się zupełnie niezwykłe. Uczniowie porównali tłumaczenia 130 sonetu Szekspira wykonane przez dwóch sławnych polskich tłumaczy Szekspira: Michała Słomczyńskiego i Stanisława Barańczaka, i przedyskutowali różnice. Po tym interesującym wykładzie i dyskusji, w ramach doświadczeń kulturowych i międzypokoleniowych, uczniowie tłumaczyli teksty piosenek Stinga.

Kolejne spotkanie poprowadził dr Sławomir Kuźnicki, anglista, pracownik Uniwersytetu Opolskiego, poeta. Wykład-prezentacja-słuchowisko na temat Niny Simone, jej muzyki, działalności na rzecz zniesienia segregacji rasowej i trudnego życia był niezwykle poruszający.

Wszystkie wykłady odbyły się w języku angielskim, w warsztatach uczestniczyły 22 osoby z klas pierwszych, a koordynatorem był nasza anglistka pani Alicja Wujec-Kaczmarek.

Kolejne spotkanie wkrótce!

Day 1 Writing and having fun