foto1

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu

FacebookLO1 

Dziennik elektroniczny

Epuap

bip logo pomn1 grad-1 


Logo przebojowe Opole 

HerbOpola

 

tvp3opole logo Logo Wydział PiA UO logo ora

2022 11 28 Radio UO 3

Jak działa „Radio Sygnały” Uniwersytetu Opolskiego, kto tworzy zespół redakcyjny i czym się zajmują poszczególne osoby, co należy zrobić, żeby
w przyszłości dołączyć do zespołu? O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie klasy 1d. Licealiści uczestniczyli również w warsztatach dot. autoprezentacji
i mieli możliwość poprowadzenia dyskusji o sprawach ich nurtujących na antenie na żywo.

 

 2022 11 28 Radio UO 12022 11 28 Radio UO 22022 11 28 Radio UO 4

Czym cechuje się dobry wywiad? Jak przygotować się do jego przeprowadzenia? Na co zwrócić uwagę udzielając wypowiedzi. Jak ustawić kamerę, jak trzymać mikrofon, jak zmontować samodzielnie materiał redakcyjny? Tego wszystkiego uczyła się, na warsztatach dziennikarskich, grupa uczniów z klasy 3d. Tym razem licealiści mieli możliwość poznania pracy Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Opolskiego, w skrócie 100 (SETA)   i wzięcia udziału w zajęciach przygotowanych przez grupę studentów.

2022 11 18 TV UO 22022 11 18 TV UO 32022 11 18 TV UO 1

Więcej informacji na Instagramie pod linkiem https://www.instagram.com/seta_tv/

7.10.2o22 w LO1 gościliśmy sędziego zajmującego się sprawami karnymi i wykroczeniami, wiceprezesa Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich Artura Sobczaka.
Opowiedział nam, jak zostać sędzią i z czym zmaga się na co dzień w swojej pracy. Czekamy na kolejne spotkanie!

W wykładzie wzięły udział klasy 1d i 2d, organizatorem była pani Aleksandra Maryniak

sędzia szkołą

07.10.2022 uczniowie klasy 3d mieli okazję poznać kulisy funkcjonowania Sądu Administracyjnego w Opolu.

Głównym celem wizyty był udział w charakterze publiczności w jednej z wyznaczonych na ten dzień rozpraw karnych. Wejście młodzieży na salę rozpraw poprzedził spacer po Sądzie. Uczniowie poznali strukturę organizacyjną Sądu, zeszli do aresztu, izolatki obejrzeli pokój przeznaczony do przesłuchiwania pokrzywdzonych w specjalnie dostosowanych warunkach. W przerwie rozprawy, członek składu orzekającego rozmawiał z uczniami na temat stanu prawnego i faktycznego toczącej się sprawy.
Ta niezapomniana lekcja pozwoliła osobom, szczególnie tym, które chcą studiować prawo, zobaczyć praktyczną stronę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. 

Więcej zdjęć na naszym FB

zdjęcie sąd

 

Uczniowie klas 1-3 o profilu dziennikarskim mieli 2022 05 12 CMJW
przyjemność uczestniczenia w ciekawych zajęciach poświęconych życiu i działalności niezwykłego pisarza
i dziennikarza – Józefa Mackiewicza, autora m.in. tekstów poświęconych prawdzie o zbrodni katyńskiej.

W ramach spotkania licealiści zwiedzili również wystawę czasową Na nieludzkiej ziemi... jeńcy polscy w ZSRR, a następnie uczestniczyli
w warsztatach dziennikarskich „Piórem o prawdę.
Z Józefem Mackiewiczem na Ty"
prowadzonych przez p. Ilonę Lewandowską, cenioną dziennikarkę polonijną z Litwy.

Spotkanie jest częścią większego projektu „Tak było? Sprawdzam!" i przygotowaniem do dalszej pracy twórczej.

https://www.cmjw.pl/aktualnosci/ruszyl-projekt-tak-bylo-sprawdzam,1632.html

2022 02 23 Radio Sygnały

Tym razem Studencką Rozgłośnię Radiową Sygnały
odwiedzili uczniowie klasy trzeciej - dziennikarskiej. Nie tylko uczestniczyli
w szkoleniu, poznając skuteczne zasady autoprezentacji, ale pod kierunkiem studentek: Lili Zowady i Natki Kaczmarczyk wzięli udział
w audycji, prowadząc rozmowy o książkach, filmach i podróżach.

2022 02 23 Radio Sygnały 2

Politologia UO.jpg

Uczniowie klasy 1d mieli po raz kolejny możliwość uczestniczenia w warsztatach dziennikarskich. Tym razem tematem spotkania był „Research dziennikarski”. Zajęcia były prowadzone przez dr. hab. Marka Chylińskiego, prof. UO, autora „Dziennikarstwa", pierwszego na polskim rynku wydawniczym podręcznika nauki zawodu.

Licealiści mogli się dowiedzieć jak niezwykle ważne jest dla tego zawodu rzetelne zdobywanie, selekcjonowanie i opracowanie materiałów, stanowiące podstawę dziennikarskiego warsztatu oraz najważniejszy instrument gwarantujący jakość.

Z zajęć wrócili uśmiechnięci, bogatsi o nowe doświadczenia.

2021-12-07 Research dziennikarski.jpg

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały", najstarszej opolskiej akademickiej rozgłośni. Przyjęły nas dwie studentki tamtejszej uczelni: Lila Zowada i Natka Kaczmarczyk i przeprowadziły z nami zajęcia na temat autoprezentacji. Na koniec sami występowaliśmy w audycji. Zobaczyliśmy jak wygląda radio od kuchni, bawiąc się przy tym wyśmienicie.

2021 11 16 Warsztaty radio Sygnały 12021 11 16 Warsztaty radio Sygnały 2

 

 TVP BZ

 

 

15 listopada 2021 - dziś dyrektor szkoły pani Bernarda Zarzycka w siedzibie TVP3 Opole
podpisała kontynuację współpracy naszych klas dziennikarskich z obejmującą ich uczniów redakcją Telewizji Polskiej.

Bardzo nas cieszy, że uczniowie będą mieli szansę poznać kulisy pracy reporterskiej,
ale także telewizyjną kuchnię!

Mamy nadzieję, że wkrótce poznamy efekty tej współpracy.
Relacja w Kurierze Opolskim od 11'30 - zapraszamy!

Uczniowie klasy 2d uczestniczyli w warsztatach dziennikarsko-filmowych, które odbyły się w Kinie Meduza. Spotkanie rozpoczęło się projekcją niemieckiego komediodramatu „Goodbye Berlin”. Po seansie licealiści wzięli udział w dyskusji nad scenariuszem, poznali zasady tworzenia scenopisu obrazkowego a następnie w grupach zadaniowych podjęli próby tworzenia scenariuszy, tematyką nawiązujących do kwestii moralnych poruszonych w filmie.

Dzięki spotkaniu, każdy mógł znaleźć coś interesującego. Poprzez warsztaty młodzież licealna miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy w ciekawy sposób, zapoznania się z nieznanymi dotychczas praktykami tworzenia dobrego scenariusza oraz prezentacji własnych pomysłów.

Storyboard 2d

Uczniowie klasy dziennikarskiej – 3dsp – uczestniczyli w projekcji reportaży konkursowych, jednocześnie pełniąc rolę jurorów w Konkursie Publiczności. Pokaz odbył się w ramach Festiwalu Reportażu Sportowego „Patyk”, organizowanego już po raz drugi przez TVP 3 Opole. Materiał filmowy ukazywał ludzi, którzy swoje życie związali z aktywnością fizyczną, często pokonując własne ograniczenia i bariery wewnętrzne. Biorąc udział w panelu dyskusyjnym licealiści mieli również możliwość poznania autorów reportaży, którzy opowiedzieli, jak znaleźć dobry temat i zrelacjonować ciekawie historię.

Losy bohaterów filmowych uświadomiły młodym ludziom, iż każdy, bez względu na własne słabości, może realizować swoje marzenia.

2. Festiwal Reportażu2. Festiwal Reportażu Patyk

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Opolu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.