tvp3opole logo Logo Wydział PiA UO logo ora

Uczniowie klas 1-3 o profilu dziennikarskim mieli 2022 05 12 CMJW
przyjemność uczestniczenia w ciekawych zajęciach poświęconych życiu i działalności niezwykłego pisarza
i dziennikarza – Józefa Mackiewicza, autora m.in. tekstów poświęconych prawdzie o zbrodni katyńskiej.

W ramach spotkania licealiści zwiedzili również wystawę czasową Na nieludzkiej ziemi... jeńcy polscy w ZSRR, a następnie uczestniczyli
w warsztatach dziennikarskich „Piórem o prawdę.
Z Józefem Mackiewiczem na Ty"
prowadzonych przez p. Ilonę Lewandowską, cenioną dziennikarkę polonijną z Litwy.

Spotkanie jest częścią większego projektu „Tak było? Sprawdzam!" i przygotowaniem do dalszej pracy twórczej.

2022 02 23 Radio Sygnały

Tym razem Studencką Rozgłośnię Radiową Sygnały
odwiedzili uczniowie klasy trzeciej - dziennikarskiej. Nie tylko uczestniczyli
w szkoleniu, poznając skuteczne zasady autoprezentacji, ale pod kierunkiem studentek: Lili Zowady i Natki Kaczmarczyk wzięli udział
w audycji, prowadząc rozmowy o książkach, filmach i podróżach.

2022 02 23 Radio Sygnały 2

Politologia UO.jpg

Uczniowie klasy 1d mieli po raz kolejny możliwość uczestniczenia w warsztatach dziennikarskich. Tym razem tematem spotkania był „Research dziennikarski”. Zajęcia były prowadzone przez dr. hab. Marka Chylińskiego, prof. UO, autora „Dziennikarstwa", pierwszego na polskim rynku wydawniczym podręcznika nauki zawodu.

Licealiści mogli się dowiedzieć jak niezwykle ważne jest dla tego zawodu rzetelne zdobywanie, selekcjonowanie i opracowanie materiałów, stanowiące podstawę dziennikarskiego warsztatu oraz najważniejszy instrument gwarantujący jakość.

Z zajęć wrócili uśmiechnięci, bogatsi o nowe doświadczenia.

2021-12-07 Research dziennikarski.jpg

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały", najstarszej opolskiej akademickiej rozgłośni. Przyjęły nas dwie studentki tamtejszej uczelni: Lila Zowada i Natka Kaczmarczyk i przeprowadziły z nami zajęcia na temat autoprezentacji. Na koniec sami występowaliśmy w audycji. Zobaczyliśmy jak wygląda radio od kuchni, bawiąc się przy tym wyśmienicie.

2021 11 16 Warsztaty radio Sygnały 12021 11 16 Warsztaty radio Sygnały 2

TVP BZ

15 listopada 2021 - dziś dyrektor szkoły pani Bernarda Zarzycka w siedzibie TVP3 Opole
podpisała kontynuację współpracy naszych klas dziennikarskich z obejmującą ich uczniów redakcją Telewizji Polskiej.

Bardzo nas cieszy, że uczniowie będą mieli szansę poznać kulisy pracy reporterskiej,
ale także telewizyjną kuchnię!

Mamy nadzieję, że wkrótce poznamy efekty tej współpracy.
Relacja w Kurierze Opolskim od 11'30 - zapraszamy!

Uczniowie klasy 2d uczestniczyli w warsztatach dziennikarsko-filmowych, które odbyły się w Kinie Meduza. Spotkanie rozpoczęło się projekcją niemieckiego komediodramatu „Goodbye Berlin”. Po seansie licealiści wzięli udział w dyskusji nad scenariuszem, poznali zasady tworzenia scenopisu obrazkowego a następnie w grupach zadaniowych podjęli próby tworzenia scenariuszy, tematyką nawiązujących do kwestii moralnych poruszonych w filmie.

Dzięki spotkaniu, każdy mógł znaleźć coś interesującego. Poprzez warsztaty młodzież licealna miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy w ciekawy sposób, zapoznania się z nieznanymi dotychczas praktykami tworzenia dobrego scenariusza oraz prezentacji własnych pomysłów.

Storyboard 2d

Uczniowie klasy dziennikarskiej – 3dsp – uczestniczyli w projekcji reportaży konkursowych, jednocześnie pełniąc rolę jurorów w Konkursie Publiczności. Pokaz odbył się w ramach Festiwalu Reportażu Sportowego „Patyk”, organizowanego już po raz drugi przez TVP 3 Opole. Materiał filmowy ukazywał ludzi, którzy swoje życie związali z aktywnością fizyczną, często pokonując własne ograniczenia i bariery wewnętrzne. Biorąc udział w panelu dyskusyjnym licealiści mieli również możliwość poznania autorów reportaży, którzy opowiedzieli, jak znaleźć dobry temat i zrelacjonować ciekawie historię.

Losy bohaterów filmowych uświadomiły młodym ludziom, iż każdy, bez względu na własne słabości, może realizować swoje marzenia.

2. Festiwal Reportażu2. Festiwal Reportażu Patyk

Gazeta Walentynkowa kolaż

Dziś Walentynki. Koło dziennikarskie nie próżnowało i w związku z takim wydarzeniem przygotowało propozycje okładek Gazety Walentynkowej. Prace wykonane przez klasę 2dg. My zaś, życzymy wszystkim wiele miłości, każdego dnia.

Jak wygląda studio nagrań, jak wykorzystywana jest jego przestrzeń, jakie cykliczne programy są w nim nagrywane, kto kim jest w redakcji, na czym polega praca realizatora dźwięku i realizatora obrazu – o tym wszystkim dowiadywali się uczniowie klasy 3d o profilu dziennikarskim, uczestnicząc na warsztatach w TVP3 Opole. Pod czujnym okiem prowadzących: p. Pauliny Czajki i p. Jakuba Tymkowa omawiali konstrukcję scenariusza programu „O!polskie o poranku”, zaglądali do charakteryzatorni, reżyserki, archiwum. Swoich sił próbowali obsługując kamerę, prompter czy wcielając się w rolę prowadzącego program. Obserwowali z reżyserki realizację programu „Rozmowa Dnia”.

3d tvp3 kolaż